Nezaradené

Optometrista a očný lekár. U koho si dať vyšetriť zrak?

Začína sa to možno tým, že nevidíte prečítať titulky vo filme. Prípadne nezaostríte na malé písmenká v časopise. U niekoho sa problémy so zrakom zvyknú prejavovať aj bolesťami hlavy. Riešenie je len jedno. Dať si oči vyšetriť. Ku komu sa však objednať? Je potrebné vyšetrenie u očného, alebo stačí zájsť do optiky k optometristovi?

 

KTO JE KTO?

Na to, aby ste sa vedeli správne zorientovať, za kým sa vydať, je dobré vedieť, v čom vám očný lekár a optometrista môžu pomôcť.

Očný lekár je absolvent medicíny a po ukončení štúdia sa špecializoval na oftalmológiu. Je teda lekár, ktorý pozná ľudské oko do najmenšieho detailu. Rieši nielen otázky korekcie dioptrií, ale všetky ochorenia a problémy, ktoré s očami súvisia.

Optometrista nie je lekár. Na druhej strane to nie je ani bežný predavač, ktorý pracuje v optike.  Optometristom sa môže stať očný optik s minimálne päť ročnou praxou po absolvovaní dvoj prípadne trojročného štúdia na špecializovaných stredných zdravotných školách. Preto má kompletné vzdelanie v odbore zrakových problémov. Špecializuje sa však na meranie zraku a skríningové vyšetrenia. V prípade podozrenia na ochorenia oka vás nelieči, ale pošle k očnému lekárovi.

 

KEDY ÍSŤ K OČNÉMU LEKÁROVI?

Lekára je určite nutné navštíviť v prípade, ak máte aj iné problémy so zrakom ako je horšie videnie. Očný lekár sa špecializuje aj na zápaly, patologické zmeny, vyšetruje zorné pole, dalo by sa povedať, že vám spraví komplexné vyšetrenie očí, ak pociťujete problémy. Rovnako je nutné k lekárovi zájsť aj v prípade náhleho zhoršenia zraku, bolestí, ak ste utrpeli úraz. Ak máte závažný problém, je nutná určite návšteva u lekára.

 

KEDY ÍSŤ ZA OPTOMETRISTOM?

Hocikedy. Optometrista je človek, ktorý má na vás omnoho viac času ako lekár. Vyšetrenie fokometrom trvá približne 30 minút. Aj optometrista si však môže všimnúť, či potrebujete len okuliare, alebo sú vaše problémy so zrakom závažnejšie. vtedy vás pošle k odborníkovi. Optometrista by tak mal byť prvou stanicou pre všetkých, ktorým na očiach záleží.

 

OPTOMETRISTA VÁM PORADÍ S VÝBEROM

Ak očný lekár zistí, že potrebujete okuliare, predpíše vám recept. Na výber okuliarov, alebo kontaktných šošoviek budete musieť aj tak navštíviť optiku. Optometrista vám pomocou mnohých testov pomôže dosiahnuť najostrejšie videnie. Dokonca k optometristovi môžete prísť aj vtedy, ak máte pocit, že predpísané dioptrie vám spôsobujú problémy. Optometrista vám zrak nielen opätovne premeria a pomocou mnohých testov pomôže dosiahnuť najostrejšie videnie, ale pomôže aj s výberom vhodných okuliarov. Prevedie vás otázkami, na ktorých zodpovedanie očný lekár nemá čas.