Očná optika

Zaujímavosti o očiach a zraku. Oplatí sa na ne pozrieť.

Oči sú jedným z najdôležitejších zmyslových orgánov. Práve vďaka nim môžete čítať aj tento článok. Preto sa o nich oplatí vedieť pár zaujímavých informácií. Mnohé vám totiž pomôžu správať sa k očiam lepšie a šetrnejšie.

 

ĽUDSKÉ OKO VIDÍ LEN TRI FARBY

Znie to neuveriteľne, ale samotné oko dokáže rozoznávať len tri farby a to červenú, modrú a zelenú. Všetky ostatné odtiene vznikajú kombináciou týchto troch farieb na vstupe. V konečnom dôsledku však ľudské oko dokáže sprostredkovať až 10 miliónov farieb. Pričom farby môže každý človek vnímať trochu inak. Aj preto môžu vznikať tie známe hádky o tom, na akú farbu sa človek vlastne pozerá.

 

ZA VOLANTOM JE MNOHO ĽUDÍ SO ZLÝM ZRAKOM

Tento fakt je všeobecne známy a odhaduje sa, že až 20 % účastníkov cestnej premávky je krátkozrakých. To znamená, že nevedia vnímať ostro predmety v diaľke a problematické je aj odhadovanie vzdialenosti. Asi 30 % ľudí je za volantom ďalekozrakých, čo ich neohrozuje priamo, ale problémom je, že ich oči sa omnoho skôr unavia. Tak ohrozujú vodiči s problémami zraku nielen seba, ale aj svoje okolie.

 

KRÁTKOZRAKOSŤ POČAS NOCI

Možno sa vám to už niekedy stalo. Počas dňa vidíte bez problémov, ale len čo príde noc alebo šero, vaše videnie do diaľky sa zhorší. Je to istá forma krátkozrakosti odborne nazývaná nočná myopia. V takomto prípade netreba brať veci na ľahkú váhu a to najmä v prípade, že šoférujete. Počas šera prestávate vidieť, avšak aj nočná myopia sa dá veľmi dobre redukovať správnymi šošovkami a okuliarmi.

VIDÍME VĎAKA MOZGU

Pravda je taká, že bez očí by sme nemali zrakovú predstavu o svete, ale oči nie sú tak celkom samostatné. Obraz vnímajú značne rozmazane a na to, aby sme mohli vidieť priestorovo a vnímať vzdialenosti a pomery dĺžok, nestačia. Každé oko navyše vidí len časť reality a obraz sa skladá do výsledku až v mozgu. Vďaka nemu vidíme svet taký ako je. Navyše mozog však zvykne oči aj niekedy suplovať. Tento jav sa stáva, ak na niečo pozeráte a nevidíte to. Možno to poznáte. Hľadáte kľúče a desaťkrát pozriete na stôl, ale až na jedenásty ich uvidíte. Je to výsledok toho, že mozog nevníma v takomto prípade drobné zmeny, ale vyhodnocuje okolie na základe skúsenosti. Na skutočné videnie sveta okolo seba potrebujeme skutočne sústredené pozeranie.

 

PREČO RADŠEJ ČÍTAME PAPIEROVÉ KNIHY?

Máte to tak aj vy? Do hry vstupuje evolúcia. Zatiaľ, čo ľudia boli zvyknutí čítať a písať tisíce rokov, tak digitálny papier je tu s nami len pár desaťročí. No a naše oči sa mu ešte plne neprispôsobili. Štatistiky ukazujú, že tlačený text dokážeme prečítať asi 25-krát rýchlejšie ako text z monitora. Skúste si vytlačiť tento článok a skúsiť si to sami.