Očná optika

Ako si správne vybrať kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky sú pre niekoho nutnosťou, pre iného sú doplnkom k dioptrickým okuliarom. Napríklad na dovolenke, pri športe, alebo opaľovaní. Správny výber pritom nezáleží len od toho, aké dioptrie máte na okuliaroch.

 

Radšej si dajte oči premerať

 

Kúpiť si kontaktné šošovky cez internet je jednoduché, ale je to tak trochu ako s topánkami. Nemáte istotu, že vám sadnú. Preto je omnoho lepšie si kontaktné šošovky vybrať v optike, kde vám optometrista premeria zrak a pomôže nájsť tie správne šošovky. Možno ste totiž nevedeli, že dioptrie na šošovkách a okuliaroch sa môžu líšiť. Tento rozdiel je spôsobený tým, že okuliare máte pred očami, pričom šošovka je priamo na oku. Preto je vhodné sa poradiť pri správnom výbere s optometristom alebo optikom. Bude omnoho spokojnejší ako triafať pokusom a omylom.

 

Premerať je vhodné aj zakrivenie oka

 

Možno ste sa stretli s tým, ako ľudia tvrdili, že ich oko si na šošovky nevie zvyknúť. Pritom mohol byť len problém v nesprávnom výbere. V optike vám pred výberom šošoviek zmerajú aj zakrivenie oka a tomu pomôžu vybrať vhodný typ. Nesprávny výber šošovky pre vaše oko môže práve spôsobovať všeobecné neduhy ako červené oko, pocit tesnosti, alebo naopak vypadávanie šošovky. Pritom tieto problémy môže ľahko odstrániť práve správne premeranie oka.

 

Rôzne druhy a odlišné potreby

 

V oblasti šošoviek si konkuruje mnoho spoločnosti, typov, aj technologicky rozličných druhov. Ktoré sú vhodné pre vaše oko? Hoci na internete je niekoľko testov, nič nenahradí odbornú radu očného lekára. Už pri predpisovaní dioptrií je vhodné sa ho spýtať na odporúčanie šošoviek. V prípade, že ste sa neinformovali, alebo nechcete navštevovať lekára len kvôli odbornej rade a čakať niekoľko mesiacov, aj kvalitný optometrista vám môže so správnym výberom poradiť.

 

Starostlivosť je rovnako dôležitá ako výber

 

Pri kontaktných šošovkách je potrebné naučiť sa aj vhodnej hygiene. Ako šošovky uskladňovať, ako ich umývať, čím, ako sa o ne starať. Pretože pri nesprávnej starostlivosti  sa môžu stať zdrojom očných problémov. V optike vás pri kúpe oboznámia aj so správnym postupom, ako šošovky bezpečne vyberať aj vkladať do očí a ako ich vhodne skladovať. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *