Očná optika

Epidémia krátkozrakosti sa týka detí

Všimli ste si, že vaše dieťa nevidí dobre do diaľky? Môže ísť o poruchu zraku nazývanú krátkozrakosť, ktorá sa začala v posledných desaťročiach vyskytovať oveľa častejšie aj v mladom veku. Aké sú príčiny toho, že odborníci začali hovoriť dokonca o epidémii krátkozrakosti? Ako sa táto vada prejavuje a čo je potrebné urobiť, aby ste chránili zrak vášho dieťaťa, ak sa u neho prejaví?

Čo je to krátkozrakosť? 

Krátkozrakosť (myopia) je vada, ktorá znemožňuje ostré videnie do diaľky. Malé písmená či predmety v blízkosti sú, naopak, viditeľné bez problémov. Je to preto, že očná guľa je priveľmi dlhá a tento fakt ovplyvňuje kvalitu videnia. Svetelné lúče sa spájajú pred sietnicou, namiesto na nej, a človek vidí rozmazane. Myopia môže vzniknúť aj kvôli prílišnému zakriveniu šošovky alebo rohovky vzhľadom na dĺžku oka alebo kombináciou obidvoch príčin. 

Epidémia krátkozrakosti u detí

Počet detí s krátkozrakosťou sa v posledných desaťročiach výrazne zvyšuje. Odhaduje sa, že epidémia krátkozrakosti postihne do roku 2050 až polovicu svetovej populácie vrátane detí. Príčinou jej vzniku môžu byť genetické predpoklady, pravdou však je, že dnes viac ako polovica krátkozrakých detí nemá rodičov s touto vadou. Rizikovými faktormi sú:

  • nedostatočné osvetlenie, 
  • málo pohybu na čerstvom vzduchu, 
  • intenzívne zaťažovanie zraku hrami na počítači, tablete či mobile.

Ako sa myopia prejavuje? 

Spozorovali ste u vášho dieťaťa časté bolesti hlavy, žmúri oči pri bežných činnostiach a trpí únavou zraku pri počítači? Práve to sú najčastejšie príznaky krátkozrakosti. Spolu s nimi sa môžu objaviť tiež pálenie a slzenie očí. 

Navštívte odborníka

Ak si u vášho dieťaťa všimnete príznaky krátkozrakosti, mali by ste sa obrátiť na očného lekára. Je dôležité, aby mu boli nastavené správne dioptrie, ktoré dokážu zhoršovanie zraku spomaliť. Nejde však len o samotnú kvalitu videnia. Používanie správnych dioptrií pomáha predchádzať komplikáciám, ktoré sa pri myopii vyskytujú. Znižuje riziko odlúpenia sietnice, šedého a zeleného zákalu. 

Na čo by ste mali myslieť

Ak je vášmu dieťaťu diagnostikovaná krátkozrakosť, zhoršovanie zraku môžete spomaliť správnym prístupom. 

  1. Dbajte o to, aby nosilo vhodné okuliare.
  2. Nechajte skontrolovať aj binokulárne videnie. Ak by sa u neho vyskytovalo skryté škúlenie, bez správnej korekcie by malo za následok rýchlejšie zhoršovanie zraku. 
  3. Informujte sa o možnostiach korekcie kontaktnými šošovkami. 
  4. Dieťa by malo tráviť viac času vonku, pri činnostiach v interiéri zabezpečte dostatočné osvetlenie.
  5. Dôležitá je vyvážená a zdravá strava. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *